facebook

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2025

 

Rekolekcje ks. Dariusza były wyjątkowym czasem duchowej refleksji i odnowienia, z doskonale dobranymi tematami, które inspirowały do głębszego zrozumienia wiary oraz relacji z Bogiem i bliźnimi.

Pierwszego dnia skupił się na przykazaniu miłości, które jest fundamentem chrześcijańskiego życia. Ks. Dariusz podkreślał, jak ważne jest całkowite oddanie serca, duszy i sił Bogu, a także miłość do bliźniego jako klucz do harmonijnego życia. Ten dzień stanowił wyzwanie do głębokiej autorefleksji, zachęcając do zastanowienia się, jak żyjemy według tego nakazu w codzienności.

Drugiego dnia poruszył temat duchowego oczyszczenia, nawiązując do obrazu „kwasu” zakwaszającego ciasto. Ks. Dariusz wzywał do „wyrzucenia starego kwasu”, czyli odrzucenia grzechu i przeszłości, by móc stać się nowym, odrodzonym ciastem w Chrystusie. Przesłanie o Paschalnej ofierze Chrystusa było pełne głębi i nadziei, zachęcając do odnowienia wiary i duchowego życia.

Dzień trzeci był poświęcony pojednaniu, zarówno z Bogiem, jak i z drugim człowiekiem. Wykorzystanie przypowieści o synu marnotrawnym było poruszającym akcentem, który przypomniał o bezgranicznej miłości Boga i mocy przebaczenia. To wezwanie do pojednania stanowiło kulminację rekolekcji, motywując uczestników do działania w kierunku uzdrowienia relacji i odnowienia duchowego.

Rekolekcje ks. Dariusza wyróżniały się przystępnością języka, duchową głębią i zdolnością do łączenia biblijnych prawd z praktyką codziennego życia. Każdy dzień oferował inspirujące przesłanie, które nie tylko wzbogacało duchowo, ale także stawiało konkretne wyzwania do przemiany serca i działania. Idealna okazja, by zbliżyć się do Boga i odnaleźć nowe ścieżki miłości i pojednania.

ZAPOZNAJ SIĘ Z PONIŻSZYMI INFORMACJAMI NA TEMAT EDK I ZDECYDUJ, CZY CHCESZ PODJĄĆ WYZWANIE - MAPA.

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z PONIŻSZYMI INFORMACJAMI NA TEMAT EDK I ZDECYDUJ,

CZY CHCESZ PODJĄĆ WYZWANIE.

  1. Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniu w nocy trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami.
  2. Ma charakter indywidualny, podczas przejścia trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły.
  3. 3.     Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorąc w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.
  4. Zapoznaj się z przebiegiem trasy i oceń, czy jesteś w stanie ją przejść.
  5.  Decydując się na udział bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem.
  6. W Ekstremalnej Drodze Krzyżowej mogą brać udział osoby pełnoletnie. Osoba, która nie ukończyła 18 lat może wziąć udział tylko pod opieką osoby pełnoletniej - dorosłej.
  7. Sprawdź lokalną prognozę pogody.  Weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
  8. 8.     PAMIĘTAJ O ODBLASKACH, NAJLEPIEJ KAMIZELKA ODBLASKOWA ICH BRAK JEST NIEZGODNY Z PRZEPISAMI RUCHU DROGOWEGO I ZAGRAŻA BEZPIECZEŃSTWU TWOJEMU ORAZ INNYCH UŻYTKOWNIKÓW DROGI,  miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową) oraz zapas baterii, podstawowe opatrunki.
  9. Poinformuj bliskich o planowanym wyjściu.

10. Zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia.

11. Przemyśl jak wrócisz po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.

12. Zapoznaj się ponownie z przebiegiem trasy. Pobierz mapkę trasy i regulamin przed wyruszeniem na trasę.

13. W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia.  Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej.  Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium  Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu.  Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa  przy każdej stacji. 

14. Zgodnie z prawem przejście ma charakter długiego spaceru.

15. W czasie drogi krzyżowej poruszamy się w zwartych grupach, ze względu na przepisy ruch drogowego, MNIEJSZYCH NIŻ  10 OSÓB!!! 

16. Każda osoba w grupie ma założone elementy odblaskowe (najlepiej kamizelkę odblaskową) lub odzież wierzchnią z odblaskami. 

17. Jeżeli nie ma chodnika poruszamy się lewą stroną jezdni idąc gęsiego, osoba idąca  z przodu trzyma zapaloną latarkę z białym światłem, osoba idąca  z tyłu również trzyma zapaloną latarkę z białym lub czerwonym światłem. 

18. Osoba idąca na końcu grupy pilnuje, aby nikt z grupy nie został w tyle.

19. Przechodząc na drugą stronę jezdni zachowujemy szczególną ostrożność.  O ile to możliwe korzystamy z wyznaczonych przejść.

20. Podążając drogą kierujemy się  opisem trasy i mapą . 

21. Rozważnie zajmujemy miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli  także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę  oraz odpoczynek. 

22. W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska.

23. W czasie drogi śmieci wyrzucamy tylko do przeznaczonych na to pojemników lub zabieramy ze sobą aby wyrzucić  jak będzie taka możliwość.

 

 

DROGA KRZYŻOWA

 W dniu 14.03.2025 w Parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Łopienniku odbyło się niezwykłe misterium drogi krzyżowej, z udziałem Trio Cantabile z Lublina. Ten wyjątkowy zespół został zaproszony przez dawnego Księdza Proboszcza, Adama Brzyskiego. Artyści poprowadzili rozważania, a także wykonali utwory, dzięki którym zgromadzeni w kościele mogli pełniej zagłębić się w tajemnicę męki i śmierci Pana Jezusa. Wystąpili: Barbara Brzozowska - śpiew, rozważania i aranżacje, Paulina Węglewska - skrzypce, Rudolf Steiner - fortepian i kompozycje.

 

 

Był wśród nas 39 lat - śp. ks Adolf Bała - wspomnienie


 

 Mija kolejna rocznica gdy odszedł od nas w 68 roku życia i 45 roku kapłaństwa śp. ks. Adolf Bała, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Bartłomieja w Łopienniku. Powszechnie szanowany kapłan, dbający o sprawy parafii i wiernych, nauczyciel poszanowania prawd wiary, moralności i miłości do ojczyzny oraz swojej parafii, "swój" człowiek – przyjaciel, apostoł uśmiechu. Śp. ks. Bała autentycznie oddał swoje życie dla parafii.
Pomódlmy się za jego duszę. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie + 

  

Rekolekcje adwentowe - "OTWÓRZ SIĘ NA SŁOWO"

Dzień pierwszy. 

 

 Rekolekcje adwentowe prowadził  Ks. Konrad Żyśko, który jest diecezjalnym koordynatorem duszpasterstw akademickich w Lublinie.   

  "Słuchanie słowa Bożego rodzi we mnie wiarę... otwórz się na słowo" 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień drugi. 

 "Gdzie Bóg jest w moim życiu?" 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dzień trzeci. A SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO 

 "Bóg rodzi nas na nowo" 


 

 

Nasze inwestycje

 

 

 Na cmentarzu zakończył się pierwszy etap brukowania alejek, serdeczne Bóg zapłać wszystkim zaangażowanym w te prace.

 

EDK 2024

Rekolekcje Wielkopostne 2024

Pojednajcie się z Bogiem....

Ks. Łukasz Gron

 

 W dzisiejszą niedzielę gościł w naszej parafii ks. Łukasz Gron pochodzący z Chełma, a pracujący w Podilsku na Ukrainie w Diecezji Odeskiej.  Ks. Łukasz  głosił kazanie, wspominał że życie w Podilsku wyniszczonym okresem komunizmu nie jest łatwe, trwa wojna a ludzie są tam bardzo trudni, większość mieszkańców tych terenów to alkoholicy a kobiety mają często za sobą po kilka aborcji,  wspominał że zazwyczaj na niedzielne msze św. przychodzi ok. 14 - 16 osób są to głównie osoby starsze, do kościoła zaglądają również osoby w średnim wieku  oraz młodzież, ale tych jest znaczna mniejszość.